Évtizedekkel korábban a "komoly" fúvós hangszerek előkészítőjeként tanították (e célból ma is hasznos előtanulmány lehet a nagyobb súlyú, fizikai megterhelést jelentő hangszerek - pl. oboa, fagott - esetében), a régi zene népszerűségének növekedése viszont nagy népszerűséget és perspektívát hozott a furulyának. A 20. század második felétől a zeneszerzők is felfedezték, azóta jelentős avantgárd irodalma van.

Iskolánkban a 8 lyukú, "barokk fogású" vagy "angol fogású" furulyát tanítjuk (a korábban népszerű "german" és a magyar népzenében is használatos 6 lyukú pásztorfurulyával szemben.) A kezdetben egyszerűnek, olcsónak számító hangszer a magasabb osztályokban válik "nehezebbé". A 3-4. osztálytól alt furulyát is tanulnak növendékeink, majd megismerkedhetnek a furulya-család többi tagjával is. A hangszer hatalmas irodalmának köszönhetően hamar lehetőség nyílik együtt-muzsikálásra. Az alkalmi vagy hosszabb időn át működő kamaraegyüttesekben való közreműködés maradandó élményt jelenthet a furulyásoknak.