ado1sza2025

 

Bartók Béla Zeneiskola Szombathely épülete

"A népzene tehát a természet tüneménye. Ez az alkotás ugyanazzal a szerves szabadsággal fejlődött, mint a természet egyéb élő szervezetei, a virágok, az állatok. Éppen ezért olyan gyönyörű, olyan tökéletes a népzene. Ezek a dallamok a művészi tökéletesség megtestesítői. Példái annak, miként lehet legkisebb formában, legszerényebb eszközökkel valamilyen zenei gondolatot legtökéletesebben kifejezni."

Bartók Béla

 

     Partikertszettehetseghu_120x90Akkreditált kiváló tehetségpont

 

"... a jó zenész kellékeit négy pontban foglalhatjuk össze: 
1. kiművelt hallás, 
2. kiművelt értelem, 
3. kiművelt szív, 
4. kiművelt kéz. 

Mind a négynek párhuzamosan kell fejlődnie, állandó egyensúlyban. Mihelyt egyik elmarad vagy előreszalad, baj van. ... Az első két pontra a szolfézs és a vele kapcsolt, összefonódott összhangzattan és formatan tanít. Szükséges kiegészítése: mennél sokoldalúbb zenei tevékenység; kamarazene, karéneklés nélkül senkiből sem lesz jó zenész." 

Kodály 1953-as "Ki a jó zenész?" című írása ma is aktuális. A zenei írás-olvasás alapjait a szolfézsórákon sajátíthatják el növendékeink, a formatan és összhangzattan a felsőbb évek feladata. A magasabb szolfézsosztályok mellett vagy helyett növendékeink választhatnak zeneirodalom tárgyat is, mely zenehallgatással, zenetörténeti és kultúrtörténeti ismeretekkel egészíti ki a hangszeres órák információit.